Suudi Arabistan ve İsrail arasındaki siyasi ilişkilere dair anlaşma neredeyse hazır

Suudi Arabistan ve İsrail arasındaki siyasi ilişkilere dair anlaşma neredeyse hazır

Vakıf Katılım

Jake Sullivan, Suudi Arabistan Başbakanı ve Veliaht Prensi Muhammed bin Salman ile yaptığı görüşmenin ardından dün sabah doğrudan İsrail'e uçtu. Ulusal güvenlik danışmanı Netanyahu ve diğer liderleri görüşmenin içeriği hakkında bilgilendirdi.

Suudiler, 7 Ekim'de Hamas tarafından İsrail'e düzenlenen terör saldırısının ardından İsrail'in Gazze'ye saldırı başlatmasının ardından böyle bir anlaşmayı masadan kaldırdı. Sullivan ve Salmann ayrıca Filistin ve İsrail olmak üzere iki devletli çözüme giden yolları da ele aldı.

Salman ve Sullivan aynı zamanda savaştan zarar gören Gazze halkına insani yardımın nasıl arttırılabileceğini ve İsrail ile Hamas arasındaki çatışmanın nasıl sona erdirilebileceğini konuştular.

Sullivan Netanyahu'ya ABD hükümetinin Gazze'nin güneyindeki Refah kentine kara birlikleri gönderilmemesi yönündeki çağrısını yineledi. İsrail hükümeti, askeri desteğinin çoğunun kaynağı olmasına rağmen, ABD'nin bölgedeki operasyonlarda ılımlı olunması yönündeki tüm taleplerini görmezden geldi.

 

  Hibya Haber Ajansı